Je sekretář ČVS prof. Chlíbek sponzorovaný farmaceutickými firmami?

27. 02. 2015 19:27:26
Prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D. ve vysílání Studia ČT24 (ze dne 23.2.2015) prohlásil, že není financován žádnou farmaceutickou společností, vyjma honorovaných přednášek. Zdá se ovšem, že pan Chlíbek v přímém přenosu, konfrontován právničkou Ligy lidských práv Zuzanou Candigliotou, nemluvil zcela pravdu. Opravdu musíme ve veřejnoprávním médiu strpět lži či přinejmenším demagogii vrcholných představitelů moci?

V pořadu Studio ČT24 (reference [1]) vyrukovala Zuzana Candigliota (kolem času 16:10) s tvrzením, cituji:

Pan Chlíbek je financován farmaceutickými firmami a jako osoba v konfliktu zájmu, když se tady vyjadřuje docela i, řekla bych, arogantním způsobem vůči rodičům, kteří mají špatné zkušenosti (s očkováním) a rozhodně to není věc, ke které by se dalo takto vyjadřovat.

Na toto tvrzení prof. Chlíbek reagoval promptně a kategoricky jej odmítl:

My jsme na toto zvyklí, na tyto urážky tohoto stylu. Myslím si, že jsou úplně zbytečné. Rozhodně nejsem financován farmaceutickou firmou, a tak jako většina lékařů, pokud například někde vyjedete přednášet, ať už u nás nebo v zahraničí, tak samozřejmě některé přednášky jsou honorovány.

Pan Chlíbek tedy učinil zcela jasné a konkrétní prohlášení. Nelze zpochybňovat fakt, že spousta lékařských přednášek a konferencí je financována farmaceutickými firmami. Ostatně, na oněch konferencích se nezřídka prezentují výsledky konkrétních léků od konkrétních producentů, jejichž zájmem je lékaře na tu danou konferenci dostat, neboť jsou to právě lékaři, kteří farmaceutickým společnostem v konečném důsledku zajistí zisk.

Vraťme se ale k první části tvrzení pana Chlíbka, jenž tvrdí, že určitě není financován farmaceutickou firmou. Pan Chlíbek měl nejspíše na mysli jednu z největších farmaceutických firem, GlaxoSmithKline, která je výrobcem hexavalentní vakcíny Infanrix Hexa, jak uvádí [2]. Ostatně, kolem této vakcíny se točila i diskuse v onom pořadu.

Pan Chlíbek pouze připouští, že většina lékařů (a chápu-li dobře, pak také pan Chlíbek) se účastní dotovaných přednášek. Až potud je vše v pořádku, ovšem má pan Chlíbek pravdu, když tvrdí, že jeho jediný příjem od farmaceutických firem plynul z přednášení či vytvoření prezentace? Podrobme toto tvrzení faktům, dostupným z oficiálních zdrojů.

Je třeba uvést, že tvrzení pana Chlíbka je přinejmenším nekompletní, neboť vedl či se účastnil hned několika projektů (nikoliv pouhých přednášek) sponzorovaných firmou GlaxoSmithKline či Novartis. Jedná se například o projekty pod čísly 112077 či 108494, o kterých se zmiňuje [3]. Některých těchto projektů se účastnil také prof. Roman Prymula, epidemiolog, silný zastánce povinných očkování a předseda České vakcinologické společnosti. O faktu, že člověk, který je součástí organizace, jež vydává doporučení pro očkovací politiku v ČR, a zároveň pracuje na projektech financovaných GSK, nechť si každý učiní morální závěry sám.

Ale vraťme se k panu Chlíbkovi. Jak uvádí [4], tak pan Chlíbek, cituji (přeloženo z anglického jazyka):

R. Chlíbek prohlašuje, že je členem firem či organizaci: GSK (GlaxoSmithKline), MSD a CEVAG, poskytoval konzultační aktivity pro GSK a přijal sponzoring za vytvoření výukových prezentací pro GSK, Pfizer, Sanofi Pasteur či Baxter. R. Chlíbek taktéž prohlašuje, že od GSK, Pfizeru či Sanofi Pasteur přijímal platby na pokrytí jeho cestovných a ubytovacích nákladů na návštěvu medicínských konferencí.

Rázem se posouváme od pouhých prezentací až ke členství. Pan Chlíbek mimochodem také deklaruje, že celé jeho "Vaccination Center" přijalo finanční grant a podporu, aby jeho pracovníci mohli cestovat na meetingy týkající se studie, o které referuje [4].

Zajímavé formulace uvádí taktéž [5], v kapitole "Conflict of interests", týkající se jak pana Chlíbka, tak pana Prymuly.

Pan Chlíbek dostal zaplaceno také za studii [6], jak se uvádí v její sekci "Acknowledgements".

Závěr

Platby nadnárodních koncernů, které mají (v zásadě) monopol na výrobu důležitých léčiv, hlavně očkovacích látek či psychofarmak, odborníkům v oboru už jsou obecně přijímány jako normální. Ovšem to, že takoví lidé, kteří pracují pro soukromý sektor a zároveň sídlí v organizaci, jež řídí očkovací politiku naší země, je přímý střet zájmů. Neměli bychom se tedy my, občané, proti takovému jednání ohradit a požadovat po českých politicích kroky vedoucí k dosažení transparentnosti? Nestojí za posouzení mravní, finanční či právní podstata takového jednání?

Fakta se tedy neshodují s tvrzením prof. Chlíbka, že není financován farmaceutickými firmami. Prof. Chlíbek a mnozí další jsou placeni farmaceutickými firmami, zdarma na klinických zkouškách, studiích a průzkumech nepracují. My, občané, musíme žádat rozhodné potírání konfliktů zájmů a kladení důrazu na transparentnost, obzvláště v tak citlivé oblasti, jakou je zdravotnictví.

Reference

[1] http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/315281381970223
[2] http://cs.wikipedia.org/wiki/Infanrix_Hexa
[3] http://www.unob.cz/en/fmhs/structure/k301/Pages/Projects.aspx
[4] http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1708-8305.2010.00499.x/full
[5] http://apps.szu.cz/svi/cejph/archiv/2013-4-11-full.pdf
[6] http://pfizerpro.com.co/sites/g/files/g10013506/f/publicaciones/2014_32_15_Safety%20andimmunogenicityofthreedifferentformulationsof.PDF

Autor: Martin Rotter | pátek 27.2.2015 19:27 | karma článku: 32.43 | přečteno: 2417x

Další články blogera

Martin Rotter

Bible21 - nové vydání Bible v eletronické podobě

Dnes byla dána k dispozici ke stažení nová verze Bible21 ve formátu vhodném pro čtečky e-knih, která obsahuje několik novinek.

3.4.2018 v 13:44 | Karma článku: 11.35 | Přečteno: 336 | Diskuse

Martin Rotter

Mýty kolem e-Receptů

e-Recepty jsou opředeny mnoha mýty. Lékarnící nejsou tou ohroženou skupinou, jsou to lékaři. Jak to vím? Jsem programátor, který e-Recept implementuje do software pro lékaře.

25.6.2017 v 9:28 | Karma článku: 36.70 | Přečteno: 4503 | Diskuse

Martin Rotter

Berija - Druhý muž stalinovy diktatury - větičky z díla

Lavrentij Berija je rozporuplným člověkem. Mnoho lidí jej má (kvůli propagandě) spojeno s největšími ohavnostmi rudého režimu v matičce Rusi. Byl skutečně padouchem všech padouchů?

21.6.2017 v 12:50 | Karma článku: 21.19 | Přečteno: 1400 | Diskuse

Martin Rotter

Byl jsem Mengeleho asistentem - větičky z díla

Byl jsem Mengeleho asistentem byla snad nejtěžší knihou, co jsem kdy četl. Nikoliv kvůli formě, ale kvůli obsahu. Bylo to zdrcující.

13.4.2017 v 20:04 | Karma článku: 29.24 | Přečteno: 2257 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Staří a nemohoucí lidé jsou na tomto světě přebyteční

Na onom světě ale už staří a nemohoucí lidé přebyteční nejsou. Na onom světě není už přebytečný nikdo, což je, myslím, vcelku povzbuzující zjištění

23.1.2019 v 16:51 | Karma článku: 12.10 | Přečteno: 398 | Diskuse

Karel Boháček

Jak odstranit nejnebezpečnější aplikaci z vašeho smartphonu?

Nebezpečných aplikací je všude přehršel. Dají se stáhnout z neoficiálních, ale i z oficiálních zdrojů pro Android, Microsoft nebo Apple.

23.1.2019 v 16:16 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 653 | Diskuse

Libuše Palková

Nejen Zeman dělá ostudu

Už jsme si zvykli, že náš prezident svými bonmoty a vtípky občas šlápne vedle a udělá si pěknou ostudu. Ovšem pokud nějakou tu netaktnost pronese při oficiální stání návštěvě v zahraničí, udělá ostudu celé zemi. Ale nejen on..

23.1.2019 v 15:41 | Karma článku: 16.05 | Přečteno: 1417 | Diskuse

Michal Beran

Jak se mít lépe?

Pokládáš si někdy takhle jednoduchou otázku? Rovnou se Tě zeptám na další. Připraven? Připravena? Připraveni?

23.1.2019 v 14:14 | Karma článku: 8.81 | Přečteno: 276 | Diskuse

Jan Pražák

Dámy, buďte shovívavé, až vás někdo plácne přes pozadí

Začněme však od začátku. Každý den si v práci na chvíli zdřímnu a nikdo mi za to nenadává. Šéf se tváři jakoby nic a kolegové neremcají, že si spím, zatímco makají jak barevní. Dokonce ani já jsem o tom donedávna neměl tušení.

23.1.2019 v 14:03 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 858 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3019

Programátor, rodič a kriticky myslící člověk.

Můj web

Najdete na iDNES.cz